Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bajki Robotów - wybór - streszczenie

i niewidzialny. Rozpalił jedną gwiazdę i kazał jej pilnować uczniowi, a sam poszedł rozpalać inne.

Niecierpliwy uczeń zaczął z nudów bawić się promieniami Kosmogonika i cisnął całe ich pudełko w ogień. Wówczas stało się jasno, jakby sto słońc zaświeciło, jednak nie na długo, gwiazda szybko pękła. Nadleciał Kosmogonik i, zobaczywszy, co się stało, zaczął chwytać płomienie i tworzyć z nich planety: gazową, węglową i kulę aktynowców z najcięższych metali. Ścisnął ją i wypuścił, a sam poleciał szukać ucznia.

Tymczasem na trzeciej planecie – Aktynurii powstało państwo Palatynidów. Jej mieszkańcy byli tak ciężcy, że nie mogli opuszczać planety, na innych grunt by się pod nimi zapadł. Wykorzystał to ich okrutny władcy – Architor i dodatkowo kazał mieszkańcom nosić uranowe zbroje. Teraz już nie mogli nawet zbliżać się do siebie, gdyż w każdej chwili na skutek reakcji łańcuchowej mógł powstać wybuch. W tej sytuacji nie mogli zmówić się przeciw władcy i wywołać bunt. Młody wynalazca Pyron,wynalazł telegraf, dzięki któremu odżyła w mieszkańcach nadzieja.Od tej pory mogli się komunikować i ułożyli spisek przeciwko okrutnemu władcy. Jednak, mimo haseł, za pomocą których się porozumiewali, Architor domyślił się podstępu i uwięził Pyrona.

Kiedy wszelka nadzieja opuściła Palatynidów, wrócił Kosmogonik. Przybrał postać ubogiego chłopa i zszedł na planetę. W dzikich górach znalazł kryształy kadmu i wykroił z nich blaszki. Następnie, pokazał Palatynidom, że gdy przełoży się uran kadmem, reakcja łańcuchowa nie następuje i mogą się komunikować. Stworzył także uranowe dukaty i doradził Palatynidom zapłacić nimi daninę. Tak też uczynili. Gdy chciwy Architor wrzucił do skarbca wszystkie dukaty, powstała reakcja łańcuchowa i eksplozja rozsadziła pałac wraz ze złym władcą. Uwolniony Pyron został królem


Komentarze

    8 + 4 =